Wybierz język:   Angielskie Greckie Polskie Chinese

 -  - nieruchomosci-grecja.pl
 -  - nieruchomosci-grecja.pl

Dochodowe inwestycje w nieruchomościach

Dochodowe inwestycje w nieruchomościach

Mapa Grecji | Mapa Polski

Central Macedonia >> Pieria (Olympijska Riviera)

Leży we wschodniej części Macedonii nad spokojnym Morzem Egejskim. Region ten słynie z piaszczystych plaż i ciepłego morza.

Wysokie góry Olimpu zatrzymują masy chłodnego powietrza, dzięki czemu słoneczna pogoda jest tutaj pewna. Zielone gaje oliwne, gwarne tawerny, wspaniały ciepły klimat przyciągają jak magnes i kiedy damy się skusić możemy nie tylko poznać fascynujących ludzi, ale i zapoznać się z niezwykłą historią.

Bogata historia tego kraju i warunki klimatyczne decydują o tym, że jest ona celem archeologów i historyków, ale przede wszystkim milionów turystów z całego świata. Wieczorami ze wszystkich okien i drzwi dochodzi radosna muzyka. A trzeba wiedzieć, że nikt tak nie umie bawić się wspólnie jak Grecy. Mieszkańcy przyzwyczajeni do turystów, chętnie zapraszają na gyrosa z kurczaka, na baraninę i wino.

Pomimo wielu miejscowości wypoczynkowych, nie należy obawiać się spotkania z betonowym osiedlem wielkich hoteli. Portowe wioski i miasteczka wypełniają zwykle małe domki, kawiarnie, tawerny, dyskoteki oraz liczne sklepy.

Klimat

Ma charakter śródziemnomorski z długim suchym latem i chłodniejszą wilgotną zimą. Wpływ Morza Egejskiego sprawia, że na wybrzeżu jest on bardziej łagodny niż w centrum lądu.

Rozrywka

Podstawą dobrej zabawy w Grecji jest taniec. Tańczą starzy i młodzi. I to nie tylko w dyskotekach, ale przede wszystkim podczas spotkań towarzyskich, uroczystości rodzinnych czy nawet po kolacji w tawernie. Muzyka na północy kraju ma wyraźnie
orientalne brzmienie i jest mniej liryczna. Regionalną muzykę ludową najłatwiej usłyszeć można podczas licznych festiwali organizowanych w dniu imienin lokalnego patrona.

W Salonikach sezon festiwali rozpoczynają wrześniowe Targi Międzynarodowe - najważniejsze wydarzenie roku. Na przełomie lipca i sierpnia można udać się do teatru w Dionie i zapoznać się ze sztuką klasyczną oraz operą. Ostoją nocnego życia nadal są jednak greckie kawiarenki i tawerny. W większości miasteczek wieczór zaczyna się voltą, czyli kolejnym odwiedzaniem barów zwykle skupionych nad wybrzeżem lub wokół głównego placu. Choć wieczorny spacer rozpoczynają całe rodziny to później w tawernach zdecydowanie przeważają starsi mężczyźni debatujący przy ouzo o polityce i sporcie. Młodzież natomiast okupuje krzykliwe bary o angielskich nazwach, gdzie oprócz mrożonej kawy podawane są i mocniejsze trunki.
Góra Olimp
 
Poeci i literaci nie przestali opiewać Olimp od epoki Homera aż po dzien dzisiejszy.Sam fakt że Grecy dziedzicząc wspanoałą historyczną kulturę Olimp wybrali za siedzibę swych bogów,świadczy o trwodze,jakie wywołuje u nich ten masyw górski. Wrażenie wywołuje nie tylko jego wysokość, gdzie szczyt Mitikas dochodzi do 2.918 metrów,ale i jego niewielka odległość od morza przed ,którym dumnie sią wznosi oraz odmienność krajobrazu. Każdy szlak na Olimpie wywołuje odmienne wrażenie,gdyż góra pokazuje przybyszowi różne oblicza.
W 1938 r. Olimp został Parkiem Narodowym. Jądro parku stanowi obszar 4.000 hektarów położony we wschodniej jego części,gdzie zabroniono wszelkiej aktywności gospodarczej. Wspólnota Europejska uznała park za region Wspólnoty zaliczony do wyjątkowych dla ptasiej fauny.
Naliczono się tutaj 32 gatunków ssaków,108 gatunków ptaków,między innymi bardzo rzadkie ptaki drapieżne.Zyje tutaj również wiele gatunków płazów i insektów oraz liczne motyle.
Flora reginu zmienia się w zależności od wysokości. Występuje tutaj ponad 17.000 rodzajów roślin. W pobliżu szczytów rozwijają się alpejskie ekosystemy.Niżej rośnie rzadki rodzaj sosy o nazwie robolo.
Jeszcze niżej rozprzestrzeniają się lasy bukowe ,dębowe,świerkowe i sosnowe,natomiast im bardziej w dół krzewy i cedry.
Klimat w niższych partiach jest śródziemnomorski z ciepłym latem i wilgotną zimą. Wyższe partie mają klimat wilgotny z ostrymi warunkami pogotowymi. Miejscami pada śnieg nawet latem.
Dla współczesnej Grecji Olimp posiada ogromne znaczenie historyczne.
U jego podnóża rozwineły się ważne ośrodki miejskie i to co pozostało z ich wielkości ,egzystuje jeszcze w tradycyjnych osadach i miasteczkach.Jego zbocza zaś ściśle wiążą się z walkami narodowo—wyzwoleńczymi Greków.

Kontakt:

Thessalonikach ul.Monastiriou 17

56456

Tel. +30 6946094084

email: tselislefteris [@] gmail.com